Uzm. Raif MUHTAROĞLU
Uzm. Raif MUHTAROĞLU
Uzm. Raif MUHTAROĞLU
Öğretim Görevlisi
İlgili Haberler

5 Haziran, 1945’te Girne’nin Beşparmak köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Girne’de ve liseyi de Lefkoşa’da tamamladı. 1967’de yüksek öğrenim için Türkiye’ye gitti ve 1970’te İstanbul Eğitim Enstitüsü İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1969’da BP (British Petrol) şirketinin bursuyla İngiltere’nin Cambridge üniversitesinde yaz kursuna katıldı. R. Muhtaroğlu 1970’te Geçitkale Cumhuriyet ortaokulunda İngilizce öğretmeni olarak göreve başladı. 1974’te British Council’ın verdiği bursla İngiltere’nin Reading Üniversitesinde yaz kursuna katıldı. 1976’da yine British Council’in bursuyla İngiltere’nin Exeter Üniversitesinde İngilizce öğretimi konusunda bir yıllık ‘Advanced Diploma’ ( üst düzey diploma) çalışması yaptı ve tezini ‘Turkish Education in Cyprus and The Teaching of Language’ (Kıbrıs’ta Türkçe Eğitimi ve Dil Öğretimi) konusunda tamamladı. R. Muhtaroğlu orta eğitimde 10 yıl Müdür Muavinliği yaptı ve 1989’da bu görevinden ayrılıp D.A.Ü (Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs) İngilizce Hazırlık okulunda çalışmaya başladı. Hazırlık okulunda çalıştığı süre içinde ‘Course Leadership’ (kurs liderliği) yanında ’Internship Programme Coordinator’ (aday İngilizce öğretmenleri staj programı koordinatörlüğü) görevlerini de yürüttü. 1996’da başladığı Master programını 1997 yılında tamamlayıp ‘The Teaching of Spoken English in High Schools in North Cyprus (Kuzey Kıbrıs liselerinde İngilizce konuşma dili öğretimi) konulu tezini hazırladı. 2000’de D.A.Ü ‘de bir yıl süreli C.E.M (Certificate in Educational Management) (Eğitim İdaresi) konulu programa katılıp tez çalışmasını ‘The Training of Language Teachers in Primary Schools in North Cyprus(Kuzey Kıbrıs İlkokullarındaki İngilizce Öğretmenlerinin Eğitimi) dalında tamamladı.

2000 ve 2001 yıllarında D.A.Ü’de düzenlenen 2. ve 3. Uluslararası İngilizce Öğretimi konferanslarına katılan R. Muhtaroğlu, ‘Help Learners Take Over and Do The Talking’ (öğrencilere konuşma fırsatı yaratma) ve ‘How Much Does Reading Help?’ (okumanın öğrenmeye katkısı) konularında workshop (sınıf çalışması) yürüttü.

Bu arada CEELT II (Cambridge English Examination for Language Teachers) (İngilizce öğretmenleri için Cambridge’in hazırladığı sınav) sınavını da başarıyla verdi. 2001 yılından itibaren General Education (Genel Eğitim) bölümünde çalışmaya başlayan R. Muhtaroğlu, D.A.Ü’den ayrıldığı 2007 yılına kadar Hukuk Fakültesinde İngilizce dersi verdi ve aynı yıl D.A.Ü’den ayrılarak Y.D.Ü’de çalışmaya başladı. Evli ve 3 çocuk babası olan R. Muhtaroğlu halen Y.D.Ü’de görevine devam etmektedir.