Muafiyet
Muafiyet

İngilizce Hazırlık Okulundan Muafiyet Kuralları

  • Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce bölümlerine kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce yeterlilik ve Seviye Tespit sınavlarını almaları gerekmektedir.

 

  • İngilizce Yeterlilik ve Seviye Tespit sınavlarında başarılı olan öğrenciler doğrudan bölümlerine başlayabilirler.

 

  • İngilizce Yeterlilik sınavında başarılı olamayan öğrenciler sınav sonuçlarına göre Hazırlık Okulunda guruplara yerleştirilirler.

 

  • Son iki yıl içerisinde başka bir üniversitede istenen seviyede bir İngilizce Programını tamamlayan öğrenciler bölümlerine başlayabilirler.

 

  • Orta eğitimini İngilizce’nin ana dil olduğu bir ülkede tamamlayan öğrenciler doğrudan bölümlerine başlayabilirler. Bu ülkelere Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Yeni Zelanda, ve Avustralya da dahildir. İngilizce’nin ana dil değil de resmi dil olarak kullanılldığı bir ülkede eğitim almış veya oradan gelen (örneğin Nijerya ve Hindistan) Hazırlık Okulu dil sınavından muaf tutulmazlar. Bu öğrenciler Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavına girmek zorundadırlar.

 

  • Aşağıda belirtilen belgeler olan öğrenciler Seviye ve Yeterlilik sınavlarından muaf tutulurlar ve doğrudan bölümlerine kayıt yaptırırlar. Belgelerin original kopyasının İngilizce Hazırlık Okulu İdaresine verilmesi gerekmektedir.

 

Yeterli Cambridge English CPE ve Cambridge English CAE sınav sonuçları da muafiyet için geçerlidir.

14.02.2014 tarihli Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kararına göre Kıbrıs’lı Türk öğrencilerin IELTS sınav sonuçları Hazırlık Okulundan muafiyet için geçersizdir. Citizens