Muafiyet
Muafiyet

İngilizce Hazırlık Okulundan Muafiyet Kuralları

  • Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce bölümlerine kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce yeterlilik ve Seviye Tespit sınavlarını almaları gerekmektedir.

 

  • İngilizce Yeterlilik ve Seviye Tespit sınavlarında başarılı olan öğrenciler doğrudan bölümlerine başlayabilirler.

 

  • İngilizce Yeterlilik sınavında başarılı olamayan öğrenciler sınav sonuçlarına göre Hazırlık Okulunda guruplara yerleştirilirler.

 

  • Son iki yıl içerisinde başka bir üniversitede istenen seviyede bir İngilizce Programını tamamlayan öğrenciler bölümlerine başlayabilirler.

 

  • Orta eğitimini İngilizce’nin ana dil olduğu bir ülkede tamamlayan öğrenciler doğrudan bölümlerine başlayabilirler. Bu ülkelere Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Yeni Zelanda, ve Avustralya da dahildir.

 

  • Aşağıdaki listede ana dili İngilizce olan ülkelerden birinin vatandaşı olan öğrencilerimiz İngilizce Yeterlilik sınavından muaf olurlar.

Gambia, Ghana, Kenya, Liberia, Malavi, Nigeria, Sierra Leone, South Africa, Swaziland, Tanzania, Zambia, Zimbabwe.

 

  • Aşağıda belirtilen belgeler olan öğrenciler Seviye ve Yeterlilik sınavlarından muaf tutulurlar ve doğrudan bölümlerine kayıt yaptırırlar. Belgelerin original kopyasının İngilizce Hazırlık Okulu İdaresine verilmesi gerekmektedir.

 

Yeterli Cambridge English CPE ve Cambridge English CAE sınav sonuçları da muafiyet için geçerlidir.

14.02.2014 tarihli Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kararına göre Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin IELTS sınav sonuçları Hazırlık Okulundan muafiyet için geçersizdir.

 

Yukarda belirtilen kurallara göre muafiyet hakkı olan öğrencilerimiz gerekli belgelerini (pasaport bilgileri veya sınav sonucu) englishpreparatory.school@neu.edu.tr göndermeleri gerekmektedir.